Leczenie protetyczne

(Inlay/Onlay Korony i Mosty)

Leczenie protetyczne wymaga bliskiej i harmonijnej współpracy pomiędzy lekarzem stomatologiem i technikiem dentystycznym. Tylko wtedy lekarz może poznać wszystkie możliwości technologii protetycznych i wykorzystywać najnowocześniejsze materiały i techniki leczenia, a technik dentystyczny może poznać Pacjenta i w pełni dostosować wykonywaną pracę protetyczną do jego potrzeb estetycznych i charakteru.

Tworzymy uśmiechy, które idealnie wpisują się w rysy twarzy Pacjentów. Dzisiejsza protetyka pozwala na wzmocnienie i poprawę estetyki zębów. W zależności od stopnia uszkodzenia można zastosować różne metody jego odtworzenia.

Dzisiejsza protetyka pozwala na wzmocnienie i poprawę estetyki zębów.

Inlay/Onlay

W przypadku zębów po leczeniu endodontycznym z zachowaną częścią zdrowych tkanek oraz zębów z rozległymi, nieszczelnymi wypełnieniami najlepszą metodą leczenia jest zastosowanie odbudowy tupu INLAY/ONLAY. To potocznie zwana „nakładka” wykonana z wysokiej klasy ceramiki. INLAY/ONLAY pozwala nie tylko wzmocnić ząb, ale jednocześnie poprawia jego estetykę. To idealnie rozwiązanie, gdy uszkodzona plomba powoduje wnikanie resztek pokarmu między zęby.

KORONA PROTETYCZNA

W przypadku naturalnych zębów ze znacznym zniszczeniem korony, lub wówczas, gdy z zęba pozostał jedynie korzeń konieczne jest wykonanie korony protetycznej. To „czapeczka”, która obejmuje cały ząb, przywracając mu prawidłową funkcjonalność i estetykę. Często taki ząb jest dodatkowo wzmacniany specjalną strukturą z włókna szklanego – zwłaszcza jeśli z całego zęba został Pacjentowi tylko korzeń. 

Korony mogą zostać wykonane na podbudowie z tlenku cyrkonu lub pełnoceramiczne, w technologii CAD/CAM, planujemy i projektujemy je w oparciu o rozwiązania cyfrowe. Dzięki temu spełniają najwyższe standardy trwałości i estetyki. Dzięki dostępowi do najnowocześniejszych technik zabiegowych w naszej Klinice często jesteśmy w stanie „uratować” zęby, które są bardzo mocno zniszczone i wydaje się, że są jedynie do usunięcia.

MOST PROTETYCZNY

Jeśli w jamie ustnej brakuje jakiegokolwiek zęba, brak taki powinien zostać natychmiastowo uzupełniony ze względu na negatywny wpływ tej sytuacji na nasze zdrowie. Brakujący ząb może zostać uzupełniony poprzez wstawienie w jego miejsce implantu. To najlepsze rozwiązanie z uwagi na brak konieczności obciążania sąsiednich zębów. 

Jednak ze względów anatomicznych zdarzają się sytuacje, w których nie można wykonać zabiegu implantacji – wówczas idealnym rozwiązaniem jest wykonanie mostu protetycznego, które polega na odbudowie brakującego zęba, korzystając z oparcia na istniejących już zębach. Połączenie jest cementowane na stałe w ustach Pacjenta. W naszej klinice, dzięki wieloletniemu doświadczeniu lekarzy w tym zakresie, stosujemy wszelkie warianty wykonywania mostów protetycznych, w tym również mosty tzw. AET – o ograniczonej konieczności szlifowania zębów sąsiednich, które pozwalają na wykonanie mostu protetycznego przy minimalnym obciążeniu zdrowych zębów.

FAQ

1. Dlaczego trzeba uzupełniać braki zębowe?

Pozostawienie pojedynczych lub pełnołukowych braków zębowych skutkuje powstaniem nieprawidłowych kontaktów zębowych i zaburzenie równowagi w naszej jamie ustnej. Przyczyniają się one do powstawania zaburzeń pracy mięśni narządu żucia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Są one często przyczyną migren, zgrzytania zębami, czy zaciskania zębów.

2. Czy są przeciwskazania przed podjęciem leczenia protetycznego?

Tak, jednak w naszej Klinice podchodzimy do każdego Pacjenta indywidualnie. Naszą pracę planujemy w oparciu o bardzo dokładnie przeprowadzoną diagnostykę, która pozwala nam na wybranie najlepszego rozwiązania.

3. Co to jest bruksizm?

To choroba XXI wieku, która polega na nieświadomym zaciskaniu i zgrzytaniu zębów z ogromną siłą. Nieleczony bruksizm prowadzi niestety do rozchwiania i starcia zębów, nawracających bólów głowy, przewlekłych zapaleń i zwyrodnień stawu skroniowo