Metamorfozy

Pacjentka zgłosiła się do Design Dental Clinic myśląc o poprawie wyglądu swojego uśmiechu. Była niesamowicie pozytywną osobą, zaangażowaną w działalność charytatywną, na co dzień spotykającą dziesiątki osób. I po prostu nie czuła się w pełni komfortowo uśmiechając się od ucha do ucha – a czyniła to bardzo często.

Nasze leczenie zaczęliśmy od szczerej rozmowy na temat uśmiechu i jego funkcji w codziennym życiu człowieka, poznaliśmy nawzajem siebie, i oczekiwania i możliwości przeprowadzenia metamorfozy uśmiechu. W oparciu o protokoły DSD (Digital Smile Design) już na etapie wstępnej rozmowy byliśmy w stanie przedstawić pacjentce potencjalny projekt nowego uśmiechu zintegrowany z jej zdjęciem i w naturalny sposób prezentujący efekt leczenia.

Etap cyfrowego planowania nowego wyglądu zębów został poprzedzony sesją zabiegową higienizacji stomatologicznej połączonej z instruktażem higieny jamy ustnej. W naszej klinice przykładamy do tego ogromną wagę, gdyż taka, rozbudowana wizyta higieniczna, wnosi najwięcej zmian w przyszłe zdrowie zębów każdego pacjenta. To właśnie dzięki niej problemy z próchnicą zębów, halitozą ( „złym” oddechem) i odkładaniem kamienia nazębnego przestają dotyczyć naszych pacjentów.

Na podstawie diagnostyki RTG i starannego przeglądu stomatologicznego dokonaliśmy oceny stanu każdego zęba z osobna, aby zaplanowane leczenie estetyczne „przy okazji” pomogło rozwiązać wszelkie problemy pacjentki z nieszczelnymi wypełnieniami, które wymagają wymiany.

Przyszedł czas na cyfrowy projekt uśmiechu, wykonany w oparciu o trójwymiarowy, indywidualny model uśmiechu, opracowany we współpracy ze specjalistami digitalizacji z laboratorium protetycznego Natrodent. Rozbudowana sesja zdjęciowa i skanowanie uzębienia pozwoliło na zaprezentowanie pacjentce realistycznego efektu leczenia na jej własnych zębach, zanim jeszcze zaczęliśmy właściwe zabiegi !


Design w nazwie naszej kliniki oznacza, iż przykładamy ogromną wagę do tego etapu leczenia, w którym wirtualnie i cyfrowo symulujemy cały przebieg leczenia i rozważamy różne jego warianty w rzeczywistości wirtualnej. Pacjent widzi najlepsze możliwe dla siebie rozwiązanie na etapie symulacji, a następnie może ocenić ten efekt „na żywo” na swoich zębach zanim rozpoczniemy właściwe zabiegi.

To zagwarantowało, iż ostateczny efekt leczenia, dotykający tak istotnej i podstawowej sfery życia pacjentki, jaką był jej uśmiech i wizerunek jej osoby, będzie w 100% zgodny z jej oczekiwaniami.

Tu skończyła się SZTUKA planowania uśmiechu, a zaczęła się NAUKA przeprowadzenia tego planu w postaci zabiegów stomatologicznych.

Wbrew pozorom etap zabiegowy to zaledwie dwie wizyty, przebiegające w sposób bezbolesny. Pierwsza związana jest z minimalnie inwazyjnym dla zębów przygotowaniem tkanek do cementowania licówek i zadbania, aby dotychczasowy kształt zębów nie był przeszkodą na drodze do nowego uśmiechu.

Druga wizyta to przyklejenie licówek na zębach, wykonywane w oparciu o najnowsze badania naukowe  i z wykorzystaniem materiałów najwyższej światowej klasy.

U pacjentki obie wizyty zostały przeprowadzone niemal bez ingerencji w uzębienie, na co pozwolił staranny projekt i układ zębów pacjentki.

Na ostatniej wizycie udokumentowaliśmy efekt leczenia sesją zdjęciową i po raz kolejny przeprowadziliśmy staranny instruktaż higieny jamy ustnej, jako podstawowy element długotrwałego zdrowia zębów u każdego pacjenta.

Oto metamorfoza, z której jesteśmy szczególnie dumni w Design Dental Clinic.

To było spełnienie marzeń pacjentki o pięknym uśmiechu, marzeń które trwały przez długie lata.

Nieprawidłowy układ zębów nie pozwalał na ich skuteczne oczyszczanie, co w konsekwencji przez lata prowadziło do powstawania coraz to nowych ubytków próchnicowych i konieczności ich leczenia.

 Im więcej wypełnień w zębach, tym większe ryzyko dalszego uszkodzenia ich struktury, jako iż wypełnienia kompozytowe wymagają wymiany (w przeciwieństwie do ceramicznych prac protetycznych).

Projektowanie uśmiechu u pacjentki było czystą przyjemnością. Już na etapie wstępnego projektu estetycznego, który jest przeprowadzany w Design Dental Clinic u większości pacjentów standardowo, efekt wizualizacji okazał się być spektakularny.

Przed leczeniem
Po leczeniu

Wirtualny plan leczenia został przygotowany w oparciu o skanowanie trójwymiarowe i badanie CBCT. Plan zakładał wykonanie licówek ceramicznych i koron ceramicznych na zębach, które tego potrzebowały.

Analiza badania tomograficznego ujawniła, iż w przeszłości kilka zębów było nieprawidłowo leczonych kanałowo, co należało koniecznie poprawić przed ostatecznym leczeniem estetycznym – i tak zostało zrobione. Dzięki temu pacjentka ma pewność, iż w przyszłości uniknie jakichkolwiek powikłań stomatologicznych po nieudanym procesie leczenia  sprzed  lat.

Równocześnie z etapem leczenia kanałowego trwało higieniczne przygotowanie pacjentki do metamorfozy uśmiechu. Etap higienizacji jest najważniejszym w całym leczeniu, gdyż to dzięki zabiegom profilaktycznym i instruktażowi higieny pacjenta będzie mogła przez dekady cieszyć się ze zdrowych zębów i pięknej rekonstrukcji uśmiechu. Bez tego etapu zawsze istnieje ryzyko zaniedbania i utraty idealnego efektu leczenia. Na szczęście nasze higienistki otoczyły pacjentkę fachowa opieką
i przeprowadziły przez wszystkie meandry idealnych zasad dbałości o higienę jamy ustnej.

Po zadbaniu o zdrowie zębów pacjentki w przyszłości przyszedł czas na właściwa metamorfozę uśmiechu. Została ona przeprowadzona najpierw cyfrowo, w wirtualnym świecie, na zdigitalizowanym modelu uzębienia pacjentki, idealnie oddającym rzeczywistość.

Następnie ze świata cyfrowego przenieśliśmy się do realnego i razem z pacjentką oceniliśmy efekt leczenia na jej zębach – zanim ono w ogóle się zaczęło! Tylko w ten sposób można mieć pewność idealnego wyniku metamorfozy uśmiechu, kiedy zostanie ona już przeprowadzona.

Po wspólnym ustaleniu wyglądu uśmiechu można było przystąpić do właściwych zabiegów stomatologicznych, które zajęły zaledwie dwie, niedługie wizyty, przeprowadzone w sposób całkowicie bezbolesny dla pacjentki, z maksymalnym oszczędzeniem własnych zębów ( niemal bez szlifowania w przypadku licówek).

Na tym etapie procentuje wysiłek lekarzy Design Dental Clinic i specjalistów laboratorium protetycznego włożony w przygotowanie idealnego projektu metamorfozy uśmiechu. Po prostu jeśli design uśmiechu jest perfekcyjny, to znakomicie ułatwia to przeprowadzenie samych zabiegów klinicznych i czyni ten etap komfortowym dla pacjenta.

Ocena razem z pacjentką ostatecznego efektu estetycznego w porównaniu z sytuacją przed rozpoczęciem metamorfozy jest moim ulubionym momentem leczenia, a w tym przypadku było to szczególnie emocjonujące. Jako lekarz uwielbiam te chwile, w których mogę przyczynić się większej ilości szczęścia w życiu moich pacjentów. A w tym przypadku pacjentka akcentuje to szczęście KAŻDYM UŚMIECHEM : )

Oto jedna z najszybszych metamorfoz uśmiechu przeprowadzona w naszej klinice.

Pacjent zgłosił się w celu uzupełnienia brakującego górnego kła po stronie lewej.  W takich przypadkach w Design Dental Clinic zwyczajowo przeprowadzamy wstępne projektowanie uśmiechu na bazie „zwykłych” dwuwymiarowych zdjęć twarzy pacjentów. Taki projekt powstaje wg protokołu Digital Smile Design i dzięki temu cały proces trwa niezwykle krótko – zajmuje zazwyczaj kilkanaście minut! I już można oceniać jak wiele w wyglądzie twarzy naszych pacjentów potrafi zmienić piękny, idealnie estetyczny uśmiech.

Tak właśnie stało się w tym przypadku – pacjent zachwycił się wirtualnym ( na razie) efektem naszej pracy i natychmiast podjął decyzję o rozszerzeniu planu leczenia o licówki zakrywające zęby i korygujące ich wszelkie defekty estetyczne.

Przeprowadzone w kolejnym etapie cyfrowe projektowanie uśmiechu wykazało możliwość leczenia ortodontycznego i/lub implantologicznego w celu uzupełnienia brakującego zęba, ale pacjent się na to nie zdecydował. Kolejny projekt uśmiechu zakładał więc wykonanie w tym miejscu mostu protetycznego i estetyczną „rewolucję” uśmiechu poprzez nałożenie ceramicznych licówek.

Przed leczeniem
Po leczeniu

Razem z pacjentem ustaliliśmy, iż ostateczny efekt leczenia ma stawiać na pierwszym miejscu idealną estetykę uśmiechu, z naciskiem położonym na naturalny wygląd zębów. Tak też zostało przeprowadzone wirtualne panowanie  leczenia.

Dzięki dużej determinacji i zdecydowaniu pacjenta bardzo szybko przeszedł on przez wstępną, higieniczną, fazę przygotowania do leczenia, świetnie współpracował z naszymi higienistkami, aby osiągnąć pełne zabezpieczenie zdrowia swoich zębów na przyszłość.

Z wyjątkiem zębów stanowiących oparcie dla mostu protetycznego nie trzeba było szlifować żadnych innych zębów, licówki zostały zaprojektowane i wykonane w technologii „no prep” ( bez szlifowania zębów) w laboratorium protetycznym Natrodent.

Dzięki temu kliniczna wizyta protetyczna była krótka i przyjemna dla pacjenta, nieco dłużej trwało oczywiście zacementowanie całej pracy na zębach, a z uwagi na fakt iż wówczas nie używa się wierteł – i ten etap pracy jest świetnie akceptowany przez pacjentów.

Tak było i tutaj, a ostateczny efekt metamorfozy przeszedł oczekiwania pacjenta – dość powiedzieć, iż ciągle słyszy pytania, w jaki sposób dba o swoje zęby i czym je wybiela! A nikt nie podejrzewa, iż efekt „wybielania” to również skutek wysiłków lekarzy protetyków z Design Dental Clinic.

Oto metamorfoza, której perfekcyjny efekt, stanowiący idealne połączenie naturalnego wyglądu zębów i poprawy estetyki w zakresie koloru i kształtu uśmiechu przyciągnął uwagę dentystów na całym świecie. Szczegółowe sprawozdanie z przebiegu leczenia zostało opublikowane przez wydawnictwo Dental Tribune International w czasopiśmie Cosmetic Dentistry Beauty and Science.

Prowadzący leczenie dr n med. Maciej Mikołajczyk został uhonorowany członkostwem w Radzie Naukowej tego szacownego wydawnictwa.

Pacjentka była osobą zdecydowaną na poprawę estetyki uśmiechu. Po pierwszym spotkaniu uzyskaliśmy potrzebne informacje oraz fotografie, które pozwoliły dokonać analizy estetyczno-funkcjonalnej. Głównym powodem dyskomfortu estetycznego pacjentki związanego z zębami było poprawienie estetyki zęba 11, który był w przeszłości wielokrotnie odbudowywany zwykłą „plombą” ze względu na uraz i przebarwienia będące jego konsekwencją. Już po wstępnej analizie dostrzegliśmy i naświetliliśmy inne niepokojące symptomy. Utrata funkcji kłów poprzez ich starcie, jak i  zaburzona okluzja w  odcinkach bocznych poprzez niewłaściwie wykonane wypełnienia spowodowały starcie w obrębie zębów przednich. Stwierdziliśmy również recesje dziąseł na kłach i bocznych siekaczach, co uwidaczniało się zaburzonym przebiegiem linii dziąseł, głównie w odcinku przednim.

Te wszystkie problemy sprawiły, iż obok „rewolucji” estetycznej postanowiliśmy również „uratować” pacjentkę, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie całego układu jamy ustnej. Zaprojektowaliśmy nowe kształty nie tylko dla zębów przednich, ale również dla zębów bocznych tam, gdzie stykają się one ze sobą. Nowy kształt zgryzu zahamował na zawsze proces zużywania się zębów u pacjentki i naprawdę uratował jej zęby przed zniszczeniem w przyszłości, oraz poprawił komfort życia na co dzień.

Przed leczeniem
Po leczeniu

Cały proces leczenia został rozpoczęty oczywiście fazą higienizacji, która nie trwała długo, gdyż pacjentka perfekcyjnie dbała o swoje zęby.

Ze względu na kompleksowy plan zmiany kształtu powierzchni wszystkich zębów etap planowania był szczególnie istotny i został przeprowadzony we współpracy z ceramistami z pracowni protetycznej Natrodent, aby idealnie spełnić oczekiwania pacjentki.

Choć może być trudno w to uwierzyć, ale sam proces przygotowywania zębów do wykonania licówek i jednej korony protetycznej zajął jedną wizytę, a cementowanie „nowych zębów” – kolejną. Obie wizyty przebiegły bezproblemowo dla pacjentki, z pełnym poszanowaniem jej komfortu. Między wizytami na zęby zostały nałożone tymczasowe nakładki, już w nowym kształcie, aby pacjentka od początku dobrze czuła się ze swoimi zębami.

Duży wysiłek szerokiej grupy specjalistów na etapie designu uśmiechu zawsze procentuje potem, w trakcie samego klinicznego procesu leczenia. Etap projektowania uwzględnia i „pokonuje” wszelkie potencjalne przeszkody na drodze do uzyskania pełnej metamorfozy uśmiechu. Później pozostaje nam już tylko wprowadzić projekt w życie, poprzez odpowiednie zabiegi stomatologiczne, co okazuje się być – dla pacjenta – zaskakująco prostą i komfortową czynnością.

Na zakończenie metamorfozy przeprowadziliśmy profesjonalną sesję zdjęciową, w obecności profesjonalnego zespołu fotografów i makijażystek – zdecydowanie było warto, bo przecież efekt podziwiali lekarze dentyści na  całym świecie !

W starszym wieku może się zdarzyć, iż dojdzie do utraty wielu zębów z jamy ustnej. Organizm stara się do tego dostosować, co pociąga za sobą zmiany patologiczne w postaci zapaleń dziąseł, parodontozy i przyśpiesza dalszą utratę kolejnych zębów.

Niezwykle ważne jest, aby w takiej sytuacji jak najszybciej przeprowadzić kompleksowe leczenie polegające na odtworzeniu protetycznym wszystkich brakujących zębów.

Tylko w ten sposób pacjenci mogą odzyskać zdrowie jamy ustnej, a dzięki temu również radość z życia i zdrowie całego organizmu.

Zdajemy sobie sprawę z tego w naszej klinice, stąd szczególną wagę przywiązujemy do funkcjonalnej rekonstrukcji zwarcia, czyli pełnego odtworzenia wszystkich zębów, aby umożliwić pacjentom gryzienie i mówienie z pełnym komfortem.

 

Przed leczeniem
Po leczeniu

W tym celu stosujemy ultranowoczesne techniki cyfrowego planowania leczenia, w połączeniu z trójwymiarowymi rekonstrukcjami protetycznymi na etapie wirtualnego planowania i rzeczywistego leczenia.

Wykorzystujemy rekonstrukcje protetyczne oparte na koronach, mostach zbudowanych z tlenku cyrkonu oraz ceramicznych, opieramy je na implantach tytanowych możliwych do wykonania w każdych warunkach kostnych.

Dzięki bezpośredniej współpracy z laboratorium protetycznym Natrodent stosujemy nowoczesne materiały w rodzaju tworzywa Pekkton – ultralekkiego materiału do tworzenia dużych odbudów protetycznych oraz innowacyjne technologie drukowania 3D

W starszym wieku może się zdarzyć, iż dojdzie do utraty wielu zębów z jamy ustnej. Organizm stara się do tego dostosować, co pociąga za sobą zmiany patologiczne w postaci zapaleń dziąseł, parodontozy i przyśpiesza dalszą utratę kolejnych zębów.

Niezwykle ważne jest, aby w takiej sytuacji jak najszybciej przeprowadzić kompleksowe leczenie polegające na odtworzeniu protetycznym wszystkich brakujących zębów.

Tylko w ten sposób pacjenci mogą odzyskać zdrowie jamy ustnej, a dzięki temu również radość z życia i zdrowie całego organizmu.

Zdajemy sobie sprawę z tego w naszej klinice, stąd szczególną wagę przywiązujemy do funkcjonalnej rekonstrukcji zwarcia, czyli pełnego odtworzenia wszystkich zębów, aby umożliwić pacjentom gryzienie i mówienie z pełnym komfortem.

 

metamorfoza-przed
Przed leczeniem
metamorfoza-po
Po leczeniu

W tym celu stosujemy ultranowoczesne techniki cyfrowego planowania leczenia, w połączeniu z trójwymiarowymi rekonstrukcjami protetycznymi na etapie wirtualnego planowania i rzeczywistego leczenia.

Wykorzystujemy rekonstrukcje protetyczne oparte na koronach, mostach zbudowanych z tlenku cyrkonu oraz ceramicznych, opieramy je na implantach tytanowych możliwych do wykonania w każdych warunkach kostnych.

Dzięki bezpośredniej współpracy z laboratorium protetycznym Natrodent stosujemy nowoczesne materiały w rodzaju tworzywa Pekkton – ultralekkiego materiału do tworzenia dużych odbudów protetycznych oraz innowacyjne technologie drukowania 3D

metamorfoza-przed-png
Przed leczeniem
metamorfoza-po-png
Po leczeniu
metamorfoza-przed-png
Przed leczeniem
metamorfoza-po-png
Po leczeniu

Metamorfozy w Design Dental Clinic to lepsze życie z pełnym uśmiechem bez żadnej skazy.