Domowa higienizacja zębów - 3 porady jak zadbać o swoje zęby
Domowa higienizacja zębów
Standardowymi środkami, którymi wspomagana jest higienizacja zębów są ręczna szczoteczka do zębów i pasta zawierająca fluor. Taki zestaw, prawidłowo używany, może u każdego wystarczyć do zachowania idealnego zdrowia jamy ustnej.
Jednak można osiągnąć wyższy poziom dbałości o zdrowie zębów, uzupełniając standardowe środki higieny o dodatkowe elementy, dzięki którym możemy niemal zbliżyć się do poziomu oczyszczania zębów, który jest dostępny w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.
Domowa higienizacja zębów nie musi być wcale trudna przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi i metod.
Jakie środki pomogą w higienie jamy ustnej?
Standardowe środki do czyszczenia jamy ustnej są wystarczające, odpowiadają za 90 % skuteczności czyszczenia zębów i dziąseł. Poniższe rady i akcesoria pomogą osiągnąć 100% skuteczność. Ale te ostatnie 10% będzie kosztować 10 razy tyle co poprzednie 90% osiągane standardowo – niestety tak to już jest w świecie medycyny…
Co więc powinniśmy zmienić w standardowym postępowaniu, abyśmy mogli odpowiednio dbać o zdrowie swoich zębów:
Jeszcze kilka lat temu dostępne były tylko elektryczne szczoteczki obrotowe. Ich działanie jest bardzo dobre, ponieważ szczoteczka w przeciągu minuty wykonuje ok 8 000 ruchów, co jest o wiele wydajniejsze niż szczoteczka ręczna. Dzięki temu mycie zębów jest skuteczniejsze, a efekt oczyszczenia jest osiągany w krótszym czasie – co może być przydatne, jeśli mamy problem z dotrzymaniem do zalecanych 2 minut szczotkowania zębów.
Szczoteczka działa w sposób konwencjonalny, czyli usuwa płytkę nazębna tam, gdzie włókna stykają się z powierzchnią szkliwa, co oznacza że nie wszystko będzie dobrze oczyszczone (np. powierzchnie między zębami przy dziąsłach). Wiodącym producentem szczoteczek tego typu jest firma Oral-B.
Najlepszym obecnie rozwiązaniem w kategorii szczoteczek do zębów są szczoteczki soniczne. Technologia soniczna pozwala wprawić włókna szczoteczki w drgania o częstotliwości do 40 000 na minutę. Jest to największa możliwa obecnie do osiągnięcia wydajność czyszczenia. Jednocześnie same ruchy włókien szczoteczki mają mniejszy zakres, są więc delikatniejsze dla dziąseł i mogą wniknąć do kieszonki dziąsłowej.
Największą zaletą szczoteczek sonicznych jest jednak wysoka częstotliwość drgań – powoduje ona ruch płynu wokół każdego włókna i przenosi drgania przez płyn na odległość do 2 mm od szczoteczki. Szczoteczka soniczna działa nie tylko w miejscu kontaktu włókna ze szkliwem, ale również wokół tych miejsc, dzięki czemu o wiele lepiej czyści przestrzenie między zębami, gdzie włókna szczoteczki nie mają szansy wniknąć.
Wielu pacjentów potwierdza, że od momentu rozpoczęcia używania szczoteczki sonicznej wolniej odkłada im się kamień i osad nazębny. Obecnie jest to najlepsze rozwiązanie w dziedzinie usuwania płytki bakteryjnej z zębów. Szczoteczki soniczne są produkowane między innymi przez firmy Panasonic, Phillips oraz Seysso.
Do rangi głównego problemu walki z próchnicą wśród stomatologów urastają obecnie ubytki, które zaczynają się między zębami. Włókna szczoteczki nie są w stanie wydajnie oczyścić przestrzeni, gdzie zęby stykają się ze sobą. To tam mogą powstawać ubytki próchnicowe, nawet przy idealnym czyszczeniu pozostałych powierzchni zębów.
Rozwiązaniem mechanicznym jest stosowanie nici dentystycznej, która kontaktowo oczyszcza powierzchnie styczne zębów, ale może powodować podrażnienie dziąseł i nie jest zbyt prosta w użyciu.
Irygator to urządzenie elektroniczne, które pod ciśnieniem wyrzuca strumień wody z bardzo cienkiej dyszy. Wystarczy skierować ten strumień pomiędzy zęby, aby pozbyć się bakterii i resztek pokarmowych szybko i wydajnie, a co najważniejsze w sposób bezpieczny dla dziąseł. Strumień wody ma wręcz działanie masujące dla dziąseł, poprawia więc ich ukrwienie i likwiduje stany zapalne.
W irygatorze można stosować zwykłą wodę lub też specjalistyczny płyn do płukania jamy ustnej.
Po umyciu zębów dobrze byłoby pozwolić substancjom zawartym w paście do zębów podziałać dłużej. Można to osiągnąć nie płucząc zębów, a tylko wypluwając pastę, ale wówczas wszystkie resztki po czyszczeniu zostają wewnątrz jamy ustnej. Płukanie jest więc konieczne, ale robiąc je wodą pozbawiamy zęby substancji mineralnych z pasty, która krótko oddziałuje na zęby.
Rozwiązaniem jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej zamiast wody po umyciu zębów. Płyn powinien zawierać związki fluoru, może mieć inne substancje mineralne, ale przede wszystkim substancja działające bakteriobójczo w przypadku bakterii bytujących na dziąsłach i w kieszonkach dziąsłowych. Popularnymi związkami chemicznymi są tutaj chlorheksydyna oraz chlorek cetylopirydyny. Działają one bakteriobójczo i świetnie się sprawdzają jako dodatkowy antyseptyk po zabiegach chirurgicznych wszelkiego rodzaju lub w sytuacji stanów zapalnych dziąseł.
Połączenie płynu do płukania i irygatora jest z kolei szczególnie zalecane dla pacjentów, którzy cierpią na parodontozę, stany zapalne dziąseł lub mają pogłębione kieszonki dziąsłowe – jest to dla nich jedyny sposób na dezynfekcję takich miejsc w warunkach domowych.
Dbanie o higienę jamy ustnej nie jest przesadnie skomplikowane, szczególnie w dobie nowych technologii takich jak szczoteczki soniczne czy irygatory. Przy zachowaniu należytej sumienności i przestrzeganiu zaleceń lekarza stomatologa będziemy mogli cieszyć się nie tylko zdrowym ale i pięknym uśmiechem przez długie lata.